Drzwi prawe czy lewe?

Zawsze miałem z tym problem, więc tym razem zanim kupię drzwi do nowego domu, zapytam ;). Czym kierować się decydując czy drzwi mają się otwierać w prawo czy w lewo? Czyli czy lepiej żeby drzwi otwierały się na ścianę czy od ściany? Z doświadczenia wiem, że pomyłka na tym etapie może znacznie zmienić funkcjonalność pomieszczenia, więc proszę o fachowe rady.
bialy1985 , 21.2.2012 (11:07) dodaj do ulubionych
Aby odpowiedzieć na pytanie, musisz zalogować się. Nie masz konta? Załóż konto
odpowiedzi (3) Przydatność 100% Ostatnio odpowiedzieli:
 • 0
  PKT

  Jak wiadomo niektóre drzwi muszą otwierać się do zewnątrz pomieszczenia (łazienki). Pozostaje wybór czy lewe czy prawe.
  Powiem tak: drzwi lewe otwierają się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Są najwygodniejsze dla osób praworęcznych. Kiedy stoimy naprzeciw drzwi lewych tak aby otwierały się w naszą stronę, zawiasy znajdują się po lewej stronie, a klamka po prawej. Jednak gdyby takie drzwi lewe miały otwierać się wprost na ścianę lub mają uderzać o meble (np. szafę wnękową), wtedy wybieramy drzwi prawe.
  Drzwi prawe otwierają się przeciwnie wobec ruchu wskazówek zegara, zawiasy są po prawej a klamka po lewej stronie, kiedy otwieramy drzwi do siebie. Często może dochodzić do nieporozumień w którą stronę otwierają się drzwi, więc stosuje się specjalne naklejki na drzwiach, szczególnie w sklepach, "ciągnąć", "pchać".
  Na etapie planowania drzwi i kierunku ich otwierania ważne jest umiejscowienie włączników światła. Może to być uciążliwe gdy przy otwieraniu drzwi włącznik jest zasłonięty.
  Proszę jeszcze spojrzeć tutaj http://drzwi-zewnetrzne.pl/home/lewe-czy-prawe-to-proste/10
  http://drzwidladomu.pl/porady/stronnosc-drzwi-lewe-czy-prawe/

  kasia_cukier , 21.2.2012 (11:23)
 • 0
  PKT

  Drzwi, które otwierają się w stronę ściany, stworzą z nią (po otwarciu) niemalże jednolitą płaszczyznę, dzięki czemu zaoszczędzi się miejsce. Aby w nią nie uderzały, wystarczy zastosować hamulec. A tych na rynku mamy całą gamę. Myślę, że warto zadbać o taką ekonomikę przestrzeni, zwłaszcza że nie wszystkie drzwi w domu pozostają zawsze zamknięte. Inne rozwiązanie - to drzwi przesuwne chowane w ścianie. Nie dość, ze prezentują się znakomicie, najdoskonalej zaoszczędzają miejsce. Problem w tym, że muszą mieć gdzie się schować, więc nie można ich montować w każdym pokoju.

  tillituli , 21.2.2012 (15:48)
 • 1
  PKT

  Drzwi prawe i lewe zostały już wyjaśnione. Jeśli chodzi o zasadę otwierania drzwi powinny się one otwierać na ścianę lub na szafę. Prawo czy lewo ręczność nie ma znaczenia, chodzi o to aby otwarte drzwi nie przeszkadzały w komunikacji - nie stanowiły przeszkody w pokoju. Drzwi do pokoi powinny otwierać się do środka pomieszczeń - drzwi często pozostawiamy otwarte i proszę sobie wyobrazić co by się działo w przedpokoju/holu gdyby wszystkie skrzydła były pootwierane. Drzwi do łazienki wg przepisów budowlanych powinny otwierać się na zewnątrz.

  GUTDESIGN , 21.2.2012 (18:43)
Okna i drzwi - pytaniaZnajdziesz u nas 1109 porad dotyczących Okna i drzwi. zobacz wszystkie (1109)
Poleć znajomym