Kuchnia w stylu prowansalskim

Czy dokładnie charakteryzuje się styl prowansalski wnętrz? Tzn.. ogólnie wiem, patrząc na zdjęcie potrafię go mniej więcej rozpoznać ale nie potrafię dobrać odpowiednich dekoracji w swojej kuchni - czy możecie pomóc? Jakiego typu dodatki, siedziska, dekoracje powinny być w kuchni w stylu prowansalskim?
ejze , 21.11.2011 (15:25) dodaj do ulubionych
Aby odpowiedzieć na pytanie, musisz zalogować się. Nie masz konta? Załóż konto
Pasujące do poradyPosiadasz sklep online? zobacz ofertę
 • Butelki szklane 4 szt. Home Made

  Butelki szklane 4 szt....

  98,00 PLN

 • Zapach i mocowanie do kosza na śmieci Perfume Your Bin zestaw startowy

  Zapach i mocowanie do...

  22,00 PLN

 • Zapach do kosza na śmieci Perfume Your Bin 3 szt.

  Zapach do kosza na...

  18,00 PLN

 • Łyżka szefa kuchni Tasty

  Łyżka szefa kuchni Tasty

  55,00 PLN

 • Nóż szefa kuchni Elevate

  Nóż szefa kuchni Elevate

  59,00 PLN

 • Skrobaczka do kuchni Profi Plus

  Skrobaczka do kuchni...

  89,00 PLN

 • Nóż szefa kuchni Jacob Jensen

  Nóż szefa kuchni Jacob...

  645,00 PLN

 • Nóż szefa kuchni Good Grips

  Nóż szefa kuchni Good...

  73,00 PLN

 • Miarki kuchenne Tower

  Miarki kuchenne Tower

  181,00 PLN

 • Nóż szefa kuchni Elevate 100 collection

  Nóż szefa kuchni...

  149,00 PLN

 • Nóż szefa kuchni 20 cm Global

  Nóż szefa kuchni 20 cm...

  399,00 PLN

 • Noże Global w zestawie Szefa Kuchni 7 szt.

  Noże Global w zestawie...

  2 379,00 PLN

odpowiedzi (5) Przydatność 100% Ostatnio odpowiedzieli:
 • 1
  PKT

  Styl prowansalski bardzo współgra z rustykalnym, oba mają charakter wiejski, sielski. Jednak prowansalski styl wywodzi się z francuskiej Prowansji, która różnić się będzie od rustykalnego większym wykorzystaniem gresu i płytek na np. podłogach, okuciami żelaznymi w meblarstwie i czasami spotkać można zasłonki zamiast drzwiczek w szafkach kuchennych.

  Cechą charakterystyczną stylu prowansalskiego są kredensy z kutymi, żelaznymi uchwytami, gałkami. Wyróżnić należy umiłowanie do roślin, motywów roślinnych, kwiecistych. W dekoracjach dominują wyroby i naczynia wykonane z fajansu, ceramiki, kamienia, znajdziemy tu sporo drewnianych dekoracji również. Cechą charakterystyczną kuchni prowansalskiej bedą dekoracje suszonych roślin np. lawendy.
  Styl prowansalski uwielbia kolory delikatne jasne, biele, żółcienie, błękity, fiolety, zielenie, odcienie beży, faktury kamieni.

  Kornijenko Design , 21.11.2011 (16:45)
 • 1
  PKT

  Charakterystyczne dla stylu prowansalskiego są dekoracje wykonane techniką decoupage, która polega na przyklejaniu na powierzchnie przedmiotów wzorów wyciętych z serwetek. Przedmioty mogą być dodatkowo postarzane za pomocą przecierki lub specjalnych lakierów powodujących spękanie wierzchniej warstwy farby.


  Ciekawe, że technika w Europie przyjęła się przede wszystkim we Francji, gdzie przywędrowała przez Chiny z Syberii.

  idafo , 21.11.2011 (23:38)
 • 0
  PKT

  Dzięki wielkie. O kilku detalach nie miałem pojęcia jak np o tych zasłonkach w szafach lub o suszonych roślinach. Pytanie czy jeśli mowa o suszonych roślinach typu awenda to czy zawieszone cebule i czosnek w główkach jak to w starych kuchniach bywało też nawiąże do tego stylu?

  Ciekawe jest też to całe naklejanie motywów roslinnych, pierwsze słysze takie kobiece bardziej ale w kuchni może fajnie wyglądać, pęknięcia mają swój niepowtarzalny urok.

  Moja kuchnia ma fronty beżowe, bardziej jasne niż ciemne.

  Zainspirowałem się tymi suszami i pęknięciami. Proszę mi powiedzieć czy te suszone cebule i czosnki beda pasowały i jak uzyskać efekt pęknięć? Myślę aby zrobić je na glinianych naczyniach, paterach.

  ejze , 22.11.2011 (13:38)
 • 1
  PKT

  Bardzo przyjemny jest ten styl, sam go też preferuje razem z żoną. Tak przy okazji,bo chcemy właśnie zrobić cały dom w takim stylu, pytanie dotyczy podłóg. Tak patrze na zdjęcia i chyba podłogi niekoniecznie musza być wykonane z kafli, parkiety tez wchodzą w grę?

  blaszak , 22.11.2011 (16:50)
 • 0
  PKT

  Oczywiście podłogi z kafli jak i z drewna będą jak najbardziej odpowiednie. W stylach "wiejskich" należy zwracać uwagę przede wszystkim na naturalność materiałów, tu mamy do wyboru albo kafle albo panele drewniane. Istnieje również możliwość charakterystycznego połączenia tych dwóch materiałów np. umieszczając kafle w środku podłogi a na zewnątrz układamy panele/parkiet.

  Kornijenko Design , 23.11.2011 (15:12)
Style i trendy - pytaniaZnajdziesz u nas 2712 porad dotyczących Style i trendy. zobacz wszystkie (2712)
Poleć znajomym